KAĞITHANE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

 

İstanbul Kâğıthane son yıllarda inşaatın en çok yapıldığı ilçeler arasındadır. Bazı inşaat firmaları önlemler konusunda dışarıdan bakıldığında ne kadar iyi durumda olsa da mahalle aralarında yapılan inşaatlarda maalesef bu öneme rastlanamamaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği denetimlerinin bu noktalarda artırılması gerekmektedir. İyi kurulumu yapılmamış iskelelere neredeyse her sokakta rastlamak mümkündür. Ayakları sağlam zemine oturtulmamış, korkulukları olmayan, yaşam hatları yapılmamış iskeleler maalesef çalışanları her gün ölümle karşı karşıya getirmektedir. Sadece üzerinde çalışılacak platformların uygunsuz olması değil çalışanlarında eğitim almadan güvensiz davranışlar da bulunduğu ortadadır. Çalışanlara kişisel koruyucu donanım verilmemekte veya verilse bile çalışanlar tarafından kullanılmamaktadır. Verilen kişisel koruyucu donanımlar çalışanlara tam uyum sağlamalı kendileri tehlike kaynağı olmamalıdır. Sadece görüntü de var olsun diye daha büyük sıkıntılar ortaya çıkarabilecek kişisel koruyucu donanımları kullanmanın kullanmamaktan bir farkı bulunmamaktadır. Mahalle aralarında yapılan inşaatlar genel olarak konut olarak kullanılmak amaçlı yapılmaktadır. Büyük inşaatlar ise avm, ofis, konut olarak yapılmaktadır. Yapılaşmanın bu kadar artması çevre kirliliği ve toz sorununu da ortaya çıkarmaktadır. Son zamanlarda büyük plazaların artığı ve bununla birlikte de bu bölgede trafiğin yoğunlaşması görünen diğer sorunlar arasındadır. 

Kâğıthane’de ki bu sorunların giderilmesi konusunda ilgili bakanlık ve belediyeye büyük görevler düşmektedir. Yapılacak her inşaatın risk analizi, acil eylem planları, çalışanların eğitimleri, kullanılacak ekipmanların periyodik kontrolleri tamamlanmadan başlanmasına izin verilmemelidir. Ayrıca çalışanlar sağlık açısından işyeri hekimleri tarafından değerlendirilmelidir. Mesleki eğitimi olmayan kişilerin bu alanda görev yapmalarına izin verilmemelidir. Kullanılacak kişisel koruyucu donanımların seçimi yapılırken ergonomik olmasına, standartlara uygun olmasına kısacası tam koruma sağlayacağından emin olunmalıdır. Binaların bitiş süreleri hesaplanırken İş Sağlığı ve Güvenliğine ayrılacak zaman dilimi proje kapsamında değerlendirilmelidir. Bunların kağıt üzerinde kalmasının engellenmesi için yapılacak en güzel çalışma denetimlerdir. Baştan oluşturulacak bir denetim merkezi sorunların çözümünde daha hızlı çözüm bulunmasını sağlamakla birlikte güvensiz durumların ortadan kalmasında etkili olacaktır. Sadece inşaat firmalarının kendi içlerinde ki denetimler yeterli olmayacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenmesi İş Sağlığı ve Güvenliğine verilen önemin artmasına yardımcı olacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği bir kültürdür ve bu kültürün yayılmasında gereken ne ise herkes üzerine düşenin en iyisini yapmayı hedeflemelidir. İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının azalabilmesi için önemli olan küçük veya büyük her işletmenin bu kültürü benimsemesi ve çalışma hayatına uyarlayabilmesidir. Kâğıt üzerinde yapılan hiçbir faaliyet istatistiklerin değişmesine engel olamaz.

Kağıthane konumu itibari ile büyümeye ve gelişmeye elverişli bir ilçedir. Büyüme gerçekleşirken de iş kazasından hayatını kaybetmiş, uzuv kaybı yaşamış veya yaralanmış çalışanlar temelinde bulunmamalıdır. Önlem almak hem maddi hem manevi olarak her zaman güvenlik kültürünün doğru oturmasında en etkili çözümdür.

 

Hülya KIYAK
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!