KAPALI ORTAMLARDA İŞ GÜVENLİĞİ

Kapalı ortamdaki tehlikeler denilince aklınıza neler geliyor?

Herhangi bir çalışma sahasında, çalışmaya başlamadan önce mutlaka ortam, kullanılacak makine ve ekipmanlar gözden geçirilmeli, tehlikeler ve olası riskler analiz edilmeli, uygun iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra çalışmalar başlatılmalıdır.

Kapalı alanlarda çalışırken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli tehlike ortam havasıdır. Ortam havasında parlayıcı-patlayıcı, zehirli, boğucu gazlar bulunabilir veya ortamda yetersiz oksijen olabilir. Asıl bizim riskimiz bu noktadan sonra başlar ve şu unutulmamalıdır ki kapalı alanlarda asla ve asla kapalı alan dışında gözcü olmadan ve iş izin formu alınmadan çalışılmamalıdır.

Bazı gazlar havada homojen olarak dağılırken bazı gazlar tavanda ve tabanda birikir, bu tamamen gazın havadan hafif veya ağır olması ile alakalıdır. Bu sebeple kapalı ortama girmeden önce muhakkak ki gaz ölçümü birkaç noktada bir yapılmalıdır.

Yapılan gaz ölçümlerinde insan sağlığına etkisi bulunan herhangi bir gaz ortamda mevcut ise ortam havasının dağıtılması ve uygun çalışma havasının çalışma boyunca sağlanması gereklidir. Çalışanlar uygun ve standartlı kişisel koruyucu donanım ve ekipmanlar kullanarak kapalı ortama giriş sağlamalıdırlar.

Şu unutulmamalıdır ki evvela emniyet, önce insan hayatı. Bu sebepledir ki her nerde çalışıyorsak çalışalım önce iş güvenliğine riayet etmeliyiz, etmeyenleri uyarmalıyız.

 

Tuğba ÖZTAŞ TURAN

Maden Mühendisi

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

 


 

 

 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!