KİMYASAL KULLANIMINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ | İstanbul İş Güvenliği - Tıbbi Laboratuvar | Tardu OSGB
KİMYASAL KULLANIMINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN ÖNEMİ

İş Sağlığı ve Güvenliği’nde risk değerlendirmesi yapılması sırasında belki de en son değerlendirilenler kimyasallardır. Kullanılan kimyasalların miktarı, kullanım alanının genişliği, kimyasalların göz önünde olup olmaması vb. konular buna sebep olarak gösterilebilir. Fakat bu yanlış yaklaşım bir an önce düzeltilmelidir. Bu yaklaşımın değişmesine yardımcı olacaklar, karşılaştıkları zorluklara rağmen işini kuralına uygun yapma mücadelesine devam eden Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri ( OSGB ) ve yaptığı işin ciddiyetinden ödün vermeyen İş Güvenliği Uzmanları ( İGU ) ve İşyeri Hekimleridir.

Kimyasallarda öncelikli olarak bakılması gereken, mevzuata uygun olarak hazırlanmış olan Güvenlik Bilgi Formlarıdır. Bu formlar, işletmede işveren tarafından oluşturulan, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Çalışan Temsilcileri, Destek Elemanları, İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlardan oluşan ekip tarafından incelenmeli ve risk sıralamasında öncelikleri belirlenmelidir. Kimyasalların mevcut tehlikelerine bakılarak çalışma ve depolama koşulları belirlenmeli ve varsa mevcut uygunsuzluklar bir an önce giderilmelidir. Çalışmaların hızlı ve doğru yapılması, kimyasalların var olan veya her an olabilecek zararlı etkilerinden, etkilenme ihtimali olan herkesin bir an önce kurtulmasını sağlar.

Kimyasallar değerlendirilirken, Patlamadan Korunma Dokümanından bahsetmemek elde değil. Eğer işletmede parlama, patlama vb. riskleri oluşturabilecek kimyasallar kullanılıyorsa tüm gerçekliğiyle hazırlanmış bir doküman olmalı ve çalışma ortamında kullanılan ekipmanlar, dokümanda belirtilen uygun ekipmanlar olmalıdır.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!