TEKSTİL İŞLERİNDE İŞ GÜVENLİĞİ

Üzerimize giydiğimiz kıyafetler nasıl ortamlarda hazırlanmış, hangi teknolojiler kullanılarak, doğaya, çevreye ve insana zarar vermeden, hangi iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınarak işlenmiş biliyor muyuz? Bilmiyorsak veya daha önce hiç düşünmediysek hadi biraz anlatmaya başlayalım. Şimdi hemen şöyle İstanbul’un Bakırköy ilçesine doğru bir uzanalım.
Tekstil dediğimizde Bakırköy’de ilk aklımıza gelen iş sağlığı ve güvenliği yönünden doğaya, çevreye ve insana zarar vermeden üretim yapabilmek. Bakırköy’de Bunun için son teknolojili makinalar, yapılan işin tehlikelerine uygun ve standartlı kişisel koruyucu donanımlar, işyeri ortamında ergonomi ve toplu koruma sistemleri, çevreye zarar vermeyen atık arıtma filtreleri gibi sistemlerin olduğu çok güzel doğaya ve insana saygılı, iş sağlığı ve güvenliği önlem ve tedbirlerine uyan bir fabrika var.
Bakırköy’deki tesiste, kapalı alanlarda iş sağlığı ve güvenliği açısından özellikle toz çıkan bölgelerde (tekstil tozu) ilk önceliği toplu koruma önlemlerine ayırdık. İş hijyen ölçümlerinde havadaki uçucu toz konsantresi insan sağlığı açısından pek iç açıcı değildi. Öncesinde tesiste olmayan emici havalandırma sistemlerini tesise kazandırdık. Bakırköy’deki bu tekstil tesisinde toz çıkan tüm kapalı alanları emici havalandırma sistemleri ile donattık ve iş hijyen ölçümleri yaparak havada uçucu toz miktarını ölçtürdük, sonuç tabi gayet iyi çıktı, devamında ileri önlem olarak, Bakırköy’deki bu tesiste çalışan kişilere kişisel koruyucu donanım olarak uygun toz maskeleri dağıtıldı. Böylece amaçlanan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği yönünden akciğerlerinin zarara uğramaması, çünkü tekstil tozu maalesef uzun süre solunduğunda pnömokonyoz hastalığı yapmaktadır ve bu hastalığın şu an tıbben tedavisi bulunmamaktadır, hastalığa kapılanlar 5-10 yıl içinde ölümü beklemektedirler. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği yönünden tesislerdeki toz kontrolü çok önemlidir.
Bakırköy’deki tesiste iş sağlığı ve güvenliği yönünden aldığımız bir diğer önemli tedbir de gürültü ile ilgili. Bilmeliyiz ki 85 dB ve üstü seslerin sürekli işitilmesi, tedavisi olmayan sağırlık yapmaktadır. Bu sebeple tekstil tesisimizde iş hijyen ölçümlerinden tüm sahada gürültü ölçümleri gerçekleştirdik ve sonuçlar maalesef iç açıcı değildi. Bakırköy’deki bu tesiste kompresör, jeneratör, sargı makinaları, paketleme makinaları vb. benzeri makinalarda önceliğimiz yine toplu korunma sistemleri. Bakırköy’deki tekstil tesisimizde kullanılan kompresörleri ve jeneratörleri çalışma sahasından çok ayrı uzak bölgelere taşıdık, üretimden ve insan geçişinden uzak bölgelerde ve ses yalıtımlı odalarda konumlandırıldılar. Diğer yakın temasta bulunması gerekilen makinaların ise (sargı makinası, paketleme makinası vb.) yine iş sağlığı ve güvenliği yönünden ses çıkaran motor vb bölümlerine özel ses yalıtımlı kutular yaptırdık ve yerleştirildi. En son yine kişisel koruyucu donanım olarak çalışan kişilere uygun kulak koruyucuları dağıtıldı. Tesis genelinde daha önce iş hijyen ölçümünde uygunsuz gürültü çıkan bölgelerde ölçümler yinelendi ve gürültünün önüne geçtiğimizi gördük, sevindiriciydi. Böylece iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışanlarımızın gürültüye karşı maruziyet seviyelerini azaltmış olduk.
Bakırköy’deki bu tesiste iş sağlığı ve güvenliği yönünden iş hijyen ölçümlerinden aydınlatma ölçümü sadece tam puan almıştı ve aydınlatma ile ilgili şimdiye kadar bir sorun yaşamadık. Diğer bir yandan Bakırköy’deki bu tesiste iş sağlığı ve güvenliği yönünden, çevre ve doğa için gerekli olan atık politikası hali hazırda vardı ve uygun şekilde işleniyordu. İş ekipmanları, makinalar, yangın sistemleri ve elektrik ile ilgili tüm periyodik ölçüm ve bakımları bir sisteme bağladık ve akredite firmalara ölçümleri yaptırmaktayız. Çalışanlara ve yeni işe girenlere Temel İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri verilmektedir. 
Bakırköy’deki bu tekstil tesisi doğaya, çevreye ve insana saygılı bir üretimle, sürekli gelişerek varlığına devam etmektedir.
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!