Ozon Gazı Ortamdaki Virüsleri Yok Etmektedir | İstanbul İş Güvenliği - Tıbbi Laboratuvar | Tardu OSGB
Ozon Gazı Ortamdaki Virüsleri Yok Etmektedir

Ozon Nedir?

Güneş ışığı ile dünyamıza gelen dalgalar A, B ve C dalgalarıdır. C dalgaları diğer deyişle UVC dalgaları atmosferden Dünya’mıza gelirken dünyanın en dış katmanında oksijenle karşılaşmaktadır. Böylece oksijenin ozon haline dönüşmesi,  bu tabakada bir atom kazanmasıyla olmaktadır. Böylece Dünya’mızın en dışında yer alan hava tabakasının da en dış katmanı ozon tabakasına doğru dönüşmüş olmaktadır. Ozon Dünya’ya ulaşmamaktadır ancak insanoğlu ozon jeneratörleri ile ozonu üretmeyi ve kendi yararına kullanmayı başarmıştır.

Ozon Gazının Yararları Nedir?

Ozon jeneratörü, corona virüsüne karşı en güçlü silahlar arasında yer almaktadır. 2020 yılının Nisan ayında gündemin ilk sıralarında corona virüs yer alıyordu, aradan yaklaşık 1,5 yıl geçmesine rağmen virüs gündemdeki yerini halen korumakta. Virüs nedeniyle insanlarla iletişim biçimimiz, sosyalleşme durumumuz, gündelik alışkanlıklarımızın tümü değişmek zorunda kaldı. Devletin normalleşme duyurusuyla birlikte alışkanlıklarımızda biraz gevşeme olsa da disiplinle hareket etmek zorunda kaldığımız şeyler halen çoğunlukta yer almaktadır.

İşyerlerimiz, evlerimiz, restoranlar, arabalar korona virüsü nedeniyle en etkili, pahalı temizlik ürünleriyle temizleniyor. Ancak ozon gazının tüm dezenfektan ve temizlik ürünleriyle karşılaştırıldığında daha etkin olduğu belirtiliyor. Virüs ve bakterilere karşı vücudun savunma mekanizmasının güçlü olması gereklidir. Doktorlar, bunu sağlayabilmek için iyi beslenme, yeterli uyku ve fiziksel kondisyon sağlamanın önemine işaret ediyorlar. Vücudun oksijen alımı ve kullanımını iyileştirmek, bağışıklık sistemini etkinleştirmek, bakterilerin, mantarların ve virüslerin etkilerini sınırlandırmak için ozon gazı alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

WHO, pandeminin ilk dönemlerinde ozon gazının dezenfektan ve de destek tedavisi amacıyla Covid19 virüsüne karşı etkili olduğu açıklamasını yapmıştır. Ozon gazı, bilinen dezenfektanlardan 50 kat daha güçlüdür. Birçok farklı disiplinden gelen beyin gücü, ozon gazının Covid19’a karşı etkin olduğu konusunda fikir birliği içinde oldular. Yayınlanan literatürlerde, Çin’de virüsün ilk çıktığı zamanlarda korona virüsü kontrol altına almak için, ozon gazından faydalanıldığı bilgisi yer aldı. Hastaların gördükleri solunum desteği ve ilâç tedavisinin yanında, kan yoluyla hastalara ozon gazı da verildi. Burada ozon gazından beklenilen şey, hastaların vücut direncini artırmak ve iyileşme süresini hızlandırmaktı. Ayrıca ozon gazı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, koruyucu olarak da ifade edilmekteydi.

Ozon gazının bilinen yararları yanında, bilinçsizce kullanıldığında insan üzerinde olumsuz etkileri de mevcuttur. Ozon gazı direkt solunduğunda, akciğer üzerinde toksik etkiye neden olmuştur. Bunun yanı sıra ozon gazının ortamda birikmesi, alerjik hava yolu tıkanıklığına, öksürüğe sebebiyet vermektedir. Ozon gazının az miktarda solunması dahi akciğer dokusuna zarar verebilir, boğazı tahriş edebilir, nefes darlığına sebebiyet verebilir. FDA’in verilerine göre 0.05ppm ozon değerinin üzerinde ortamda ozonlama yapılacaksa, ortamda hiç kimsenin olmaması gerekir. Ozon gazı, tıp dünyasında ilk olarak bakteri ve virüslere karşı dezenfektan olarak kullanılmıştır. Covid19 tedavisinde de destekleyici tedavi olarak hastalara uygulanmaya başlandı ve etkinliğinin ölçümünde olumlu geri beslemeler alındı. Ozon gazı, Covid19 da dâhil olmak üzere ortamda bulunan tek hücreli veya çok hücreli bakteri ve virüsleri öldürmektedir.

Ortam temizliği için 0.05ppm üzerinde ozon üretimi yapan ev tipi kapalı ortamlar için üretilen ozon jeneratörlerini 30 dakika süreyle çalıştırabilirsiniz. Sadece 30 dakikalık bir süre, istenmeyen tüm mikroskobik canlıları yok etmeye yeterli olacaktır. Ancak burada azami dikkat edilmesi gereken husus; ozon gazının bilinçsiz kullanımının korona virüsten daha fazla zarar verdiğidir. Ozon gazı ortama verildiğinde hızlıca bozulup oksijene dönüşmektedir. Örneğin; sıvının içerisine ozon enjekte edilerek sıvının ozonla zenginleşmesini sağlamıştır. Bu teknik, yüzme havuzlarında sıkça kullanılmaktadır.

 

Ozonun Temizleyici Olarak Kullanılması

Ozon kokuyu kaldırıcı bir ajan olarak pek çok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle otelde misafirlerin otelden ayrılırken yeni misafirler için odanın hazırlanmasında ve kokusunun giderilmesinde ozon sıklıkla kullanılmaktadır. Kapalı ortamlarda 50 m2’lik alanlarda en az 20 dakika süreyle ozon jeneratörünün çalıştırılması; ortamdaki virüs, bakteri, mantar ve küfleri yok edeceği gibi, ağır kokuların da (balık pişirilmesi nedeniyle oluşan koku, tencere yanması vb.) bertaraf olmasını sağlayacaktır.

Ozon jeneratörü, ortamdan aldığı havayı yüksek voltajla karşılaştırarak ozon gazı açığa çıkarmaktadır. Ozon yapı itibarıyla koku ve renk gidermek için kullanılmaktadır. Ozon kullanıldıktan sonra ortamda ozon olarak kalmamakta ve saf oksijen haline geri dönmektedir. Kapalı bir ortamda (araçlarınız dâhil) ozon jeneratörünü koyduğunuzda ortamdaki küf, bakteri, mantar ve virüsler 10 dakikalık bir süre içerisinde temizlenmiş olacaktır. Ozon jeneratörü aynı zamanda ortamdaki kokuyu da yok edecektir. Ortamda süt vb. yiyeceklerin dökülmesi, kusmalar nedeniyle oluşan ağır kokular da varsa en az 20 dakikalık ozon jeneratörü çalıştırılırsa ağır kokuların giderildiğine şahit olacaksınız.

Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta ise; 0.05ppm değerin üzerinde üretim yapan ozon jeneratörü çalışırken ortamdaki oksijeni tükettiğinden, jeneratörün çalıştığı kapalı ortamda bulunulmaması gerektiğidir. Çünkü oksijenin azalmasıyla kapalı ortam boğucu hale gelecektir.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!