Teknik Periyodik Kontrol

Teknik Periyodik Kontrol

Periyodik Muayene Nedir?

İşletmelerde bulunan kaldırma ve iletme ekipmanları, basınçlı kaplar, tesisatların, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine uygun olarak teknik bir personel tarafından fonksiyon test ve kontrollerinin yapılmasıdır.

Periyodik Kontroller Neden Yaptırılmalıdır?

Periyodik veya diğer adıyla iş ekipmanlarının fenni kontrollerinin yapılmasının en önemli nedeni olası iş ekipmanı kaynaklı iş kazalarının önlenmesidir. Periyodik kontrollerin yapılmasının diğer bir önemli nedeni ise kullanılan iş ekipmanının güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sebebiyle kullanım ömrünün uzamasını sağlamaktır.

Periyodik Kontrollerin Yaptırılması Zorunlu Mudur?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Uyarınca, yönetmelikte bahsi geçen kaldırma ve iletme ekipmanları, basınçlı kaplar, tesisat ve tezgâhların standartlarda ve yönetmelikte belirtilen sürelerde fenni muayenelerinin yapılması zorunludur.

Periyodik Kontrolleri Kimler Yapabilir?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre, branşlarında mühendis, teknik öğretmen, tekniker ve yüksek teknikerler, periyodik kontol yapmaya yetkili kişilerdir.

 

Kaldırma İletme Makinaları

Vinç

Mobil Vinç

Kule Vinç

Sapan

Forklift

Makaslı Lift

İş Makinası

Cephe Asansörü

 

Basınçlı Ekipmanlar

Hava Tankı

Buhar Kazanı

Boyler / Genleşme Tankı

Otoklav

 

Elektriksel Ölçümler Muayeneler

Topraklama

Yalıtım Direnci

Elektrik İç Tesisat

Paratonerİlgili Ürünlerimiz!


Gönderiyi Paylaş!