SANCAKTEPE İŞ GÜVENLİĞİ | İstanbul İş Güvenliği - Tıbbi Laboratuvar | Tardu OSGB
SANCAKTEPE İŞ GÜVENLİĞİ

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği sektörünün gelişimi ile ilgili en yüksek ivme İstanbul’da yaşanmıştır. Birçok sektörün yer aldığı metropol şehri olan İstanbul’da çok kısa süre içerisinde iş sağlığı ve güvenliği yapılanması yayılmaya başlamıştır. Bu yapılanma sanayi bölgelerinden taşarak şehir merkezlerine doğru gelmeye başlamıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet verebilmek adına Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri İstanbul içerisinde Avrupa/Asya kıtaları olmak üzere kaliteli hizmet verebilmek adına şubeleşme yoluna girmiştir.

İstanbul’da mevcut olan sanayi bölgeleri hariç şehir içlerine doğru kaymaya başlayan üretim tesisleri sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bölgelere göre sektörel ayrım yapılmakta olan şehirde bazı bölgelerde birçok sektörün mevcut olduğunu görebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Sancaktepe’dir, bölge olarak diğer sanayi bölgelerine yakın olması üretim alanlarını bu bölgeye taşımak adına cazip gözükmektedir. Sancaktepe bölgesinde birçok sektörden bahsetmemiz mümkün iken ağırlıklı olarak bölgede depo/lojistik/antrepoların ve de metal sektörünün olduğu görülmektedir. Sanayi bölgesinden uzak olan tesisler için iş sağlığı ve güvenliği yapılanmasını oluşturmak bir hayli zaman alsa da şehir merkezine yakın olduğu düşünülerek yaşamı olumsuz etkilememek adına tüm önlemlerin eksiksiz alınması gözden kaçmamalıdır.

Sancaktepe bölgesinde mevcut olan depolarda/antrepolarda depo içerisinde tüm güvenlik önlemleri alınması sağlanmalıdır. Depolarda iş sağlığı ve güvenliği adı altında dikkat edilmesi gereken tüm hususlar hassasiyetle sağlanmalıdır. Depolarda yangına karşı tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. Depo vb. alanlarda iş güvenliği uzmanı tüm pasif ve aktif yangın güvenlik önlemlerini sağlamalıdır. Son zamanlarda Sancaktepe bölgesinde ve civar bölgede tekstil, kimya vb. depolarda çok sayıda yangın haberleri duymaktayız, bunların ana sebebi çalışanların bilinçsiz olması ve yeterli önlemlerin alınmamasıdır. Sancaktepe bölgesinde mevcut olan metal sektörü ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çok geniş kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır. Metal sektöründe yapılacak olan çalışmalar kesinlikle sağlık açısından da geniş kapsamlı olarak incelenmeli ve buna binaen iş güvenliği uzmanları işyeri hekimleri ile birlikte ortak çalışmalar yapmalıdır. Metal sektöründe çalışma sonucu oluşabilecek meslek hastalıkları vb. konularda ortak kararlara varılarak uygun çalışma koşulları çalışanlara sağlanmalıdır. Sancaktepe bölge olarak hastane ve laboratuvar sayısının yüksek olduğu bir bölge olduğundan sağlık tetkikleri vb. uygulamaları rahatlıkla sağlanmaktadır. Çalışanların sağlık durumları işe giriş ve periyodik muayeneler kontrol altına alınarak çalışmaları sağlanmalıdır. Bunun haricinde çalışanlara bulunduğu ortam koşulları değerlendirilerek yaptığı ve çalıştığı makine/tezgâhlar ile ilgili risk değerlendirme raporları hazırlanarak uygun kişisel koruyucu seçimleri yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği açısından sağlanan kişisel koruyucu donanımın standardı, kullanımı, bakımı vb. konular ile ilgili çalışanlar bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile işyeri hekimleri çalışanların sağlık ve güvenli çalışma koşullarını inceleyerek değerlendirme yapmalıdırlar. İşyerinde gerek çalışan gerekte ortam ile ilgili uygunsuzlukları ve/veya eksiklikleri işveren ile paylaşmalıdırlar.

İş sağlığı ve güvenliği oluşumunun büyük bir ivmeyle yol kat etmesinin yanında Sancaktepe bölgesinde merdiven altı olarak tabir ettiğimiz iş yerlerinin de oldukça fazla olduğunu göz ardı etmememiz gerekmektedir. En çokta bu tarz işletmelerde yasal mevzuatın bilinmemesi ve/veya bilindiği halde uygulanmaması gibi sebeplerden dolayı iş kazaları yaşanmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında denetimlerin en hızlı şekilde yapılması gereken ilçelerden birinin de Sancaktepe olduğunu unutmamak gerekmektedir.

 

  B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Gülara Ucal


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!